Πολιτιστικό Καλοκαίρι 2018 Δήμου Ζίτσας

ΙΟΥΛΙΟΣ

Κυριακή,1

2ος Βυρώνειος Αγώνας Δρόμου στη ΖΙΤΣΑ

Τετάρτη 4

Τελετή Βράβευσης Τάγματος Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς του Γ.Ε.Σ

Παρασκευή 6

5η Μουσικοχορευτική συνάντηση "Ανάθεμα τον Πόλεμο" στο Ροδοτόπι

Γιορτή Πίτας στη Ζωοδόχο

Σάββατο 7

ΚΛΗΜΑΤΙΑ (ΛΑΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ)

Παρασκευή 13

Γιορτή Τυριού Σύλλογος Γυναικών Ελεούσας,στον προαύλιο χώρο Γυμνασίου Ελεούσας

8ο Φεστιβάλ Παραδοσιακλων χορών και Μουσικής,με θέμα "Οι Μυλωνάδες της Βελτσίστας" Σύλλογος Νέων Κληματιάς

Σάββατο 14

ΠΕΤΣΑΛΙ (ΛΑΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ)

Κυριακή 15

Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο Πεσόντων στη ΜΠΑΦΡΑ

Ποδηλατοδρομία Αγώνας ορεινής ποδηλασίας ΒΛΑΧΑΤΑΝΟ

Τετάρτη 18

ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΛΑΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ)

Παρασκευή 20

ΕΛΕΟΥΣΑ (ΛΑΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ)

Σάββατο 21

Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο Πεσόντων στους ΓΑΒΡΙΣΙΟΥΣ

Κυριακή 22

11:30 π.μ Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο Πεσόντων στη ΧΙΝΚΑ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΔΗΜ.ΛΙΟΥΓΚΟΥ

8:00 μ.μ Εκδήλωση απόδοσης τιμής στον Ζιτσαίο Δρ.Φιλολογίας,ερευνητή και συγγραφέα κ.Θεόδωρο Κοσμά

Σάββατο 28

Θεατρική Παράσταση ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων "Το Τάβλι" στην Αετόπετρα

Σάββατο 29

ΓΑΒΡΙΣΙΟΙ (ΛΑΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ)

Δευτέρα 30

Βραδιά Τιμής στο Σάββα Σιάτρα στην Κληματιά

Παράσταση Θεατρικής Ομάδας επί σκηνής <<Η επίσκεψη της Γηραιάς Κυρίας>>

Δευτέρα 23/Βουνοπλαγιά

Τρίτη 24/Μεταμόρφωση

Τετάρτη 25/Ζίτσα

Πέμπτη 26/Άνω Ζάλογγο

Παρασκευή 27/Γραμμένο

Δευτέρα 30/Λιγοψά

Τρίτη 31/Κόνιτσα

Πανηγύρια Ιουλίου 2018

Δευτέρα 1/(Αγίων Αναργύρων) ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Σάββατο 7/(Αγίας Κυριακής) ΓΡΑΝΙΤΣΟΠΟΥΛΑ-ΔΑΦΝΟΦΥΤΟ-ΠΟΛΥΔΩΡΟ-ΠΡΩΤΟΠΑΠΠΑ

Δευτέρα 16/ΓΑΒΡΙΣΙΟΙ

Τρίτη 17/ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑ

Παρασκευή 20/(Προφήτη Ηλία) ΖΙΤΣΑ-ΒΡΟΣΥΝΑ(Ημερήσιο)-ΠΕΡΑΤΗ

Πέμπτη 26/(Αγίας Παρασκευής) Άνω Λαψίστα (Δημοτική&Λαική βραδιά)-Αετόπετρα-Ασφάκα-Γραμμένο-Πετράλωνα-Ράικο-Ριζό-Βλαχάτανο(Ημερήσιο)

Παρασκευή 27/ΚΑΛΟΧΩΡΙ (Δημοτική βραδιά)

ΒΑΔΟΚΕΙΑ 2018 Σύλλογος Γυναικών Ζίτσας

27/07 10:30 Εργαστήρι Ζωγραφικής για παιδιά στη Βαδόκειο Βιβλιοθήκη

          19:30 Εγκαίνια έκθεσης ζωγραφικής γυναικών εικαστικών

28/07 20:30 θεατρική παράσταση "Αντιγόνη" του Σοφοκλή από τη θεατρική ομάδα Γυμνασίου με Λ.Τ Ζίτσας

29/07 11:30 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ της Βούλας Λεοντίδη Πλάτωνα "Η κόκκινη Δαχτυλήθρα"

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

 

1 με 15 Αυγούστου

 

Τουρνουά Ποδοσφαίρου στο Ζάλογγο

Σάββατο 4

ΧΙΝΚΑ (ΛΑΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ)

Παιδική Βραδιά στη Γρανίτσα

Τουρνουά Επιτραπέζων Παιχνιδιών Πρωτόππαπα

Κυριακή 5

Πεζοπορία Πρωτόππαπα

Τουρνουά Επιτραπέζιων Παιχνιδιών Πρωτόππαπα

Θεατρική Παράσταση ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων "Το Τάβλι" στην Ελεούσα

Τρίτη 7 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ (λαική βραδιά)

Τετάρτη 8 ΛΥΓΓΟΣ (λαική βραδιά)-ΚΟΥΡΕΝΤΑ(λαική βραδιά)

Πέμπτη 9

ΧΡΙΣΤΟΒΑΣΙΛΕΙΑ στο Σουλόπουλο

Παρασκευή 10 ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (λαική βραδιά)

Σάββατο 11 Πρωτόππαπα (δημοτική βραδιά)

Κυριακή 12

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ της ζωής και του έργου του Ζιτσαίου χαρτογράφου Μιχαήλ Χρυσόχου,από τον καθηγητή κ.Απόστολο Κατσίκη

ΠΡΩΤΟΠΠΑΠΑ (λαική βραδιά)

Δευτέρα 13

ΒΟΥΤΣΑΡΑ (λαική βραδιά)

Τρίτη 17

Θεατρική Παράσταση ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων "Το Τάβλι" στην Ασφάκα

Σάββατο 18

Πρωτάθλημα Τάβλι στο ΒΛΑΧΑΤΑΝΟ

ΑΝΤΑΜΩΜΑ Χωριανών και Φίλων στο Διχούνι από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Διχουνίου-8:00μ.μ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ Γεωργίου Σιμιτζή Το Διχούνι-Στριγανέτσι Παλιότερα και τώρα!...

Γιορτή Πίτας Λιγοψά

Κυριακή 19

Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο Πεσόντων στη θέση ΑΜΠΕΛΙΑ,Ελεούσα

Τετάρτη 22

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΡΟΔΟΤΟΠΙΟΥ στο Ροδοτόπι

Παρασκευή 24 Γιορτή Κρασιού στη Ζίτσα

Σάββατο 25 Γιορτή Κρασιού στη Ζίτσα

Διαγωνισμός Μαγειρέματος και Ζυμώματος στο ΒΛΑΧΑΤΑΝΟ

Κυριακή 26 Συναυλία στην ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΓΑΡΔΙΚΙΟΥ,ΓΛΥΚΕΡΙΑ μαζί της ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 9:30 M.M

Τετάρτη 29 Διεθνές Τουρνουά ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ στο κλειστό γήπεδο Μεταμόρφωσης

Παράσταση Θεατρικής Ομάδας επί σκηνής <<Η επίσκεψη της Γηραιάς Κυρίας>>

Τετάρτη 1/Νεοχώρι

Πέμπτη 2/Ραδοβύζι

Παρασκευή 3/Γρανίτσα

Τετάρτη 5/9/Ελεούσα

Πανηγύρια Αυγούστου 2018

Σάββατο 4/ΝΕΟΧΩΡΙ

Δευτέρα 6/ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ ΚΛΗΜΑΤΙΑ-ΝΕΟΧΩΡΙ(Ημερήσιο)

Πέμπτη 9/ΑΝΩ ΖΑΛΟΓΓΟ

Κυριακή 12/ΒΡΟΣΙΝΑ (ΘΕΣΗ ΜΥΛΟΣ)

Τρίτη 14-Τετάρτη 15/ΚΟΙΜΗΣΙΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΚΟΥΡΝΟΡΑΧΗ-ΛΟΦΙΣΚΟΣ-ΚΑΤΩ ΖΑΛΟΓΓΟ-ΒΕΡΕΝΙΚΗ-ΕΚΚΛΗΣΟΧΩΡΙ-ΚΑΤΩ ΛΑΨΙΣΤΑ-ΛΙΓΟΨΑ-ΛΥΚΟΣΤΑΝΗ-ΓΡΑΝΙΤΣΑ-ΚΑΡΙΤΣΑ-ΚΑΣΤΡΙ (Ημερήσιο)

Πέμπτη 16/ΦΩΤΕΙΝΟ (Ημερήσιο)

Πέμπτη 23/ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Καρυές)

Παρασκευή 24/ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΌΥ

ΜΕΤΑΜΟΡΣΦΩΣΗ (Καρυές)-ΔΕΣΠΟΤΙΚΟ-ΓΚΡΙΜΠΟΒΟ